BOWLS TARADALE

BAY VIEW       BLUFF HILL       HAVELOCK NORTH       HERETAUNGA       KIA TOA       NAPIER       NATIONAL SERVICE       OMARUNUI       BOWLS HB       BOWLS NZ

HOME          RESULTS          NEWSLETTERS          SUMMER PROGRAMME          WINTER PROGRAMME          PHOTOS           LINKS
EMAIL          PRESIDENT          MANAGEMENT          RULES & OBJECTIVES          MOTHER CLUB          WEATHER

RESULTS

2012-2013

CLUB WINNERS 
 

MEN
WINNERS

Runners Up
WOMEN
WINNERS

Runners Up
Fours Phil Young (skip)
Frank Grantham
John Calnan
Ewen McLauchlan
Ross Hamilton (skip)
Jack Philip
Bryan Gilbertson
Robin Oates.
Colleen Ferrick (skip)
Colleen McLaughlin
Paula Evans
Cheryl Simpson
Lois Hook (skip)
Brenda Falvey
Margaret Packe
Raewyn Cooper
 
Triples Dave Henderson (s)
Lloyd Fitness
Bryan Godber
Don Neilson (s)
Peter Thomson
John Calnan.
Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Maree Turner (skip)
Del Girven
Noeline Gardiner
Pairs Dave Henderson (s)
Barry Gardner
Don Neilson (s)
John Calnan
Julie Haslett (skip)
Diane Mitchell
Margaret Hain (skip)
Karen Grainger
Pairs (Junior) Ken Robson (skip)
Chris Angove
Dave Henderson (skip)
Barry Gardner
Cheryl Simpson (skip)
Joy Carter
Olive de Ridder
Raewyn Cooper
Singles Phil Young Bruce Ferrick Colleen Ferrick Sheryl Glock
Singles (Junior) Dave Henderson Alan Frame Tianna White Raewyn Cooper
Singles - Men's Colts Alan Mettrick Les Dunnett    
NATIONAL or HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
National Black Jacks to Scotland     Angela Boyd  
HB Junior Men's Singles Dave Henderson      
HB Fours       Colleen Ferrick
Sheryl Glock
Maree Turner
Barbara Exeter
C of C Men's Singles Phil Young      
C of C Men's Junior Singles   Dave Henderson    
C of C Men's Junior Pairs Ken Robson (skip)
Chris Angove
     
         
 
2011-2012

CLUB WINNERS 
 

MEN
WINNERS

Runners Up
WOMEN
WINNERS

Runners Up
Fours

Graeme Hocking (skip)
Ernie Friedlander
Richard Hocking
Lex Parsons

Frank Grantham (skip)
Ray Falvey
Johnny Ward
Ewen McLauchlan

Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Marie Fenton
Anne Dempsey (skip)
Bernice Neilson
Betty Boddington
Joy Carter
Triples Phil Young (skip)
Ewen McLauchlan
Frank Grantham

 
Ernie Friedlander (skip)
Lex Parsons
Johnny Ward
Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Sue Brock
Linda Boyd
Paula Evans
Pairs Jack Philip (skip)
Robin Oates
Peter Thomson (skip)
Darryl Le Claire
Colleen McLaughlin (skip)
Del Girven
 
Sue Brock (skip)
Maree Turner
Pairs (Junior) Lloyd Fitness (s)
Bryan Godber
Adrian Barker (s)
Dave Henderson
Margaret Packe (s)
June Taylor
 
Cheryl Simpson (s)
Joy Carter
Singles Morris Williams Jack Halka Angela Boyd Sheryl Glock
Singles (Junior) Barry Gardner Dave Henderson

Tessa Hocking

Cheryl Simpson
Singles - Men's Colts Dave Henderson

 Cam Parnel

   
Singles - Women's 1st Year     Raewyn Cooper Olive deRidder
NATIONAL or HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
National Open Pairs       Angela Boyd
National Open Fours       Angela Boyd
C of C Men's Triples   Phil Young (skip)
Ewen McLauchlan
Frank Grantham
   
C of C Women's Triples       Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
C of C Women's Fours       Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Marie Fenton
Men's Singles - Regional Champion Bruce Ferrick      
HB Men's Singles Bruce Ferrick      
HB Men's Year 1 Singles Sean Roberts Les Dunnett    
HB Men's Junior Singles Richard Hocking Dave Henderson    
HB Men's Junior Pairs Barry Gardner (s)
Dave Henderson
Lloyd Fitness (s)
Bryan Godber
   
HB Women's Triples       Angela Boyd
Sheryl Glock
Barbara Exeter
HB Men's Triples   Bruce Ferrick (skip)
Morris Williams
Alan Ferrick
   
 
2010-2011

CLUB WINNERS 
 

MEN
WINNERS

Runners Up
WOMEN
WINNERS

Runners Up
Fours Barry Hanlen (skip)
Brian Annear
John Hanlen
John McLaughlin
Rolly Hoare (skip)
Peter Thomson
Gary deRidder
Lyndsay Martin 
Sue Brock (skip)
Del Girven
Maree Turner
Lynda Boyd
Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Marie Fenton
Barbara Exeter
Triples Gary Heathcote (skip)
Bruce Ferrick
Alan Ferrick
Ernie Friedlander (skip)
Bryan Gilbertson
Johnny Ward.
Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Sue Brock (skip)
Lynda Boyd
Jean Speakman.
Pairs Ross Hamilton (skip)
Jack Philip
Gary Heathcote (skip)
Alan Ferrick
Colleen McLaughlin (skip)
Del Girven
Sheryl Glock (skip)
Barbara Exeter
 
Pairs (Junior) Les Stuart (skip)
Alan Simpson
Lloyd Fitness (skip)
Bryan Godber
 
Barbara Exeter (skip)
Cheryl Simpson
Margaret Packe (skip)
June Taylor
Singles Morris Williams Ray Falvey Angela Boyd Sheryl Glock
Singles (Junior) Dave Roberts Richard Hocking Barbara Exeter Cheryl Simpson
Singles - Men's Colts Lloyd Fitness Dave Henderson    
Singles - Women's 1st Year     Cheryl Simpson Joy Carter
Singles - Secondary Schools

Richard Hocking

 

 

Tessa Hocking

NATIONAL or HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
HB Open Triples   Phil Young (skip)
Ernie Friedlander
Jack Philip
   
NZ Secondary Schools Singles     Tessa Hocking  
Champion of Champions
Women's Singles
    Angela Boyd  
Singles - Open Women's     Barbara Exeter  
HB Year 1 Men's Singles   Dave Henderson    
HB Junior Men's Singles   Richard Hocking    
 
2009-2010

CLUB WINNERS 
 

MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Fours Jack Halka (skip)
Frank Grantham
Johnny Ward
Ewen McLauchlan
 
John Brock (skip)
Dave Kaye
Warren Whyte
Richard Hocking
Sue Brock (skip)
Del Girven
Maree Turner
Linda Boyd
Angela Boyd (skip)
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Tessa Hocking
Triples Jack Halka (s)
Frank Grantham
Ewen McLauchlan
 
Ernie Friedlander (s)
Bryan Gilbertson
Johnny Ward
Fay Johnson (s)
Wanda Guatieri
Shirley Goffin
Wendy Mitchell (s)
Val Ives
Irene Miller
Pairs

Bruce Mitchell (s)
Ray Falvey
 

Allen Boardman (s)
Dave Roberts
Sheryl Glock (S)
Barbara Exeter (L)
Irene Newbold (S)
Tessa Hocking (L)
Pairs (Junior) Dave Jones (s)
Dave Roberts
Dave Jenkins (s)
Dave Scott
Angela Boyd (S)
Tessa Hocking
 
Colleen McLaughlin (S)
Barbara Exeter
Singles

Lex Parsons

Morris Williams Mandy Boyd
 
Barbara Exeter
Singles (Junior) Dave Roberts
 
Gary deRidder Angela Boyd Barbara Exeter
Singles - Men's Colts

Barry Gardner

Cory Morgan    
Singles - Women's 1st Year

 

 

 

 
NATIONAL or HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
Junior Singles     Angela Boyd Barbara Exeter
Champion of Champions Junior Singles     Angela Boyd  
NZ Secondary Schools Singles     Mandy Boyd  
NZ U20 Kittyhawks     Mandy Boyd  
Volunteer of the Year Award     Wilma Ennor  
Player of the Year Award     Mandy Boyd  
Pennants Stevenson Shield Taradale (won Div 3 & 5)      
 

2008-2009

CLUB WINNERS 
2008 - 2009

MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Fours Barry Hanlen (skip)
John Hanlen
Morris Williams
John McLaughlin
Phil Young (skip)
Frank Grantham
Graeme "Pedro" Pedersen
Lucky Roberts
Mandy Boyd (skip)
Angela Boyd
Sheryl Glock
Tessa Hocking
Wendy Mitchell (s)
Val Ives
Jean Speakman
Ivy Graham
Triples Murray Glassey (skip)
Paul Selby
Johnny Ward
Frank Grantham (skip)
Graeme "Pedro" Pedersen
Ernie Friedlander
Mandy Boyd (skip)
Angela Boyd
Tessa Hocking
Paula Evans
Sheryl Glock
Barbara Exeter
Pairs Murray Glassey (skip)
Barry Hanlen
Bruce Mitchell (skip)
Ray Falvey 
Mandy Boyd (s)
Angela Boyd
Mandy Boyd (skip)
Barbara Exeter
Pairs (Junior) Peter Townrow (s)
Gary deRidder
Dave Roberts (s)
Dave Jones
Angela Boyd (s)
Tessa Hocking
Sue Brock (s)
Jean Speakman
Singles Murray Glassey Jack Halka Mandy Boyd Julie Haslett
Singles (Junior) Dave Roberts Dave Jenkins Colleen McLaughlin Barbara Exeter
Singles - Men's Colts Ric Hocking Richard Hocking    
Singles - Women's 1st Year     Margaret Packe Margaret Frithe
HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
Open Singles Jack Halka   Mandy Boyd  
Junior Singles     Angela Boyd Mandy Boyd
Champion of Champions 
Women's Pairs
    Mandy Boyd (s)
Angela Boyd
 
Champion of Champions 
Men's Singles
Murray Glassey      
National Secondary Schools Singles     Mandy Boyd  
District Shield        
Interclub Sevens Murray Glassey, Frank Grantham, Barry Hanlen, Paul Selby, John Hanlen, Phil Young and Ross Hamilton      
Moira Smyth 2.4.2     Mandy Boyd (s)
Angela Boyd
 
Regional Kittyhawk     Mandy Boyd  

2007 - 2008

CLUB WINNERS 
2007 - 2008

MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Fours Bruce Mitchell (s)
Ray Falvey
Peter Thomson
Bob Gray
Paul Selby (s)
Jim Fitzsimons
Mike Madden
Johnny Ward
Sue Brock (Skip)
Maree Turner
Del Girven
Lynda Boyd
Lois Hook (Skip)
Brenda Falvey
Sherill Taylor
Barbara Exeter
Triples Frank Grantham (s)
Graeme (Pedro) Pedersen

Ray Falvey
Barry Hanlen (s)
John Hanlen
Morris Williams
Sue Brock (s)
Wilma Ennor
Lynda Boyd
Maureen Pedersen (s)
Agnes Shakeshaft
Karen Grainger
Pairs Jon O'Shea (s)
Frank Grantham
Phil Young (s)
Brian Annear
Fay Johnson (s)
Wanda Guatieri
Maureen Pederson (s)
Karen Grainger
Pairs (Junior) Russell Turner (s)
David Fussell
Dave Jenkins (s)
Alex Jones
Mandy Boyd (s)
Barbara Exeter
Lois Hook (s)
Nancy Dunnett
Singles Jack Halka Ray Falvey Mandy Boyd Noeline Gardiner
Singles (Junior) Gary deRidder   Lois Hook Tessa Hocking
Singles (Colts) Dave Roberts Dave Jones n/a n/a
Singles (1st Year) n/a n/a Tessa Hocking Bev Stuart
Mona Pharazyn Trophy (mixed pairs) John Nuttall (1st) Ray Falvey Viv McLauchlan (1st) Betty Boddington
HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
HB Women's Junior Pairs     Noeline Gardiner (Skip)
Colleen McLaughlin
 
Champion of Champions  Women's Junior Pairs     Mandy Boyd (S)
Barbara Exeter
 
Interclub Sevens
Division 1
Singles: M.Glassey 
Pairs: J.O’Shea, B.Hanlen   
Fours: P.Young (s), F.Grantham, J.Fitzsimons, J.McLaughlin 
     
Interclub Fives
Section 2
Triples: P. Fletcher (s) D Neilson, C.Salmon
Pairs: P.Thompson, J Calnan
     
Interclub Threes
Section 2
R Falvey (s)
P Lamason
P Townrow
G De Ridder (substitute Day 2)
     
Champion of Champions 
Men's Colts Singles
D Roberts      
HB Women's Junior Singles     Mandy Boyd  
District Shield Singles: M Glassey
Pairs: B Annear, F Grantham
Triples: C Salmon   R Falvey, B Mitchell (s)
Fours: J McLaughlin, D Millar, P Young, P Selby (s)
     

2006 - 2007

CLUB WINNERS 
2006 - 2007

MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Fours Bruce Mitchell (skip)
Phil Young
Ray Falvey
Brian Annear
 
Murray Glassey (skip)
Ross Hamilton
Jack Philip
Graham Weber
Sylvia Rowe (skip)
Jenny Hosegood
Barbara O'Brien
Colleen McLaughlin
Sue Brock (skip)
Del Girven
Marie Turner
Viv McLauchlan
Triples Jack Halka (skip)
Gerald Taylor
Pedro Pedersen
 
Jon O'Shea (skip)
John Hanlen
Barry Hanlen
Sue Brock (skip)
Wilma Ennor
Lynda Boyd
Julie Haslett (skip)
Diane Mitchell
Betty Boddington
Pairs Bryan Gilbertson (skip)
Johnny Ward
 
Murray Glassey (skip)
David Thorne
Wendy Mitchell
Val Ives
Sue Brock
Jean Speakman
Pairs (Junior) Barry Hanlen (skip)
John McLaughlin
 
Ewen McLauchlan
Russell Turner
Barbara Exeter
Mandy Boyd
Paula Evans
Lois Hook
Singles Murray Glassey
 
Jack Halka Wilma Ennor Sylvia Rowe
Singles (Junior) John McLaughlin
 
Dave Roberts Mandy Boyd Noeline Gardiner
Singles (Colts) Russell Turner
 
Dave Jenkins    
Singles (1st Year)     Mandy Boyd Barbara Exeter
Singles (Handicap)   Colin Salmon Fay Johnson  
Mona Pharazyn Trophy (mixed pairs) Jack Budge (1st) Colin Salmon Sheryl Taylor (1st) Lois Hook
HAWKES BAY
WINNERS
WINNERS Runners Up WINNERS Runners Up
HB Women's Singles (!st Year)       Mandy Boyd
HB Junior Singles       Lois Hook
HB Open Singles   Jon O'Shea    
Singles
Champion of Champions
John McLaughlin (JUNIORS) Murray Glassey (SENIORS)
Russell Turner (COLTS)
  Wilma Ennor (SENIORS)
Tong Cup

 
  Barry Hanlen (skip)
John McLaughlin
   
Men's Junior Pairs
Champion of Champions
 
  Barry Hanlen (skip)
John McLaughlin
   
Men's Senior Pairs
Champion of Champions
Bryan Gilbertson (skip)
Johnny Ward
 
     
HB Senior Pairs Jon O'Shea (skip)
John Hanlen
 
     
HB Senior Triples Paul Selby (skip)
Jon O'Shea
Murray Glassey
 
     
Women's Triples
Champion of Champions
    Sue Brock (skip)
Wilma Ennor
Lynda Boyd
 
 
NZ Club Championships
Triples
Regional Final Winner
Paul Selby (skip)
Jon O'Shea
Murray Glassey
 
     
Men's Fours
Champion of Champions
Bruce Mitchell (skip)
Phil Young
Ray Falvey
Brian Annear
 
     

2005 - 2006
 

CLUB WINNERS 
2005 - 2006

MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Fours Jon O’Shea (skip)
John Hanlen
Barry Hanlen
John McLaughlin
Bruce Mitchell (skip)
Phil Young
Brian Annear
Evan Pearson
Joyce Budge (skip)
Marie Sherning
Doreen Elton
Bernice Neilson. 
Del Girven (skip)
Jean Ehau
Agnes Shakeshaft
Jean Blackwell
Triples Bruce Mitchell (skip)
Ray Falvey
John McLaughlin
Ross Hamilton (skip)
Jack Philip
Graham Weber
Sue Brock (skip)
Wilma Ennor
Jean Speakman
Lillian Baird (skip)
Jenny Hosegood
Anne Dempsey
Pairs Paul Selby (skip)
Jim Fitzsimons
Ross Hamilton (skip)
Jack Philip
Joyce Budge (skip)
Doreen Elton
Maureen Parsons (skip)
Irene Millar
Pairs (Junior) Jack Philip (skip)
Barry Hanlen
John McLaughlin (skip)
Kevin Hook
Cheryl Humphrey (skip)
Lois Hook
Barbara O'Brien (skip)
Noeline Gardiner
Singles Paul Selby John Hanlen Sylvia Rowe Wilma Ennor
Singles (Junior) John McLaughlin Peter Townrow Noeline Gardiner Cheryl Humphrey
Singles (Colts) Colin McLean Russell Turner  n/a n/a
Singles (1st Year) n/a n/a Lois Hook Brenda Falvey
Singles (Secondary School) n/a n/a Nicole Roberts Katherine Matthews
Singles (Handicap) --- Bill Ripley Diane Mitchell ---
HAWKES BAY
WINNERS
MEN
WINNERS
MEN
Runners Up
WOMEN
WINNERS
WOMEN
Runners Up
Super Bowls Jon O'Shea      
Tong Cup   Bob Gray and -->   Cheryl Humphrey
Open Singles Paul Selby      
First Year Singles Dave Jenkins      
Junior Singles       Barbara O'Brien
Junior Pairs
Champion of Champions
Jack Philip (skip)
Barry Hanlen
     
Interclub Sevens
- Fours
- Pairs
- Singles
Paul Selby (skip)
Jim Fitzsimons
John Hanlen
John McLaughlin

Murray Glassey (skip)
Barry Hanlen  

Jon O’Shea

     
District Shield
- Fours
- Triples
- Pairs
- Singles
Paul Selby (skip)
Phil Young
Jack Philip
John McLaughlin

Bruce Mitchell (skip)
Ross Hamilton
John Ward

Jon O’Shea (skip)
Jim Fitzsimons

Murray Glassey.

     

2004-2005

CLUB WINNERS  2004 - 2005

MEN WOMEN
Fours Bruce Mitchell (skip)
Phillip Young
Graham Weber
Brian Annear
Val Ives (skip)
Wendy Mitchell
Wilma Ennor
Jean Speakman
Triples Paul Selby (skip)
David Thorne
Jim Fitzsimons
Julie Haslett (skip)
Diane Mitchell
Betty Boddington
Pairs Paul Selby (skip)
Jim Fitzsimons
Karen Grainger (skip)
Wilma Ennor
Pairs (Junior) Jack Philip (skip)
Barry Hanlen
Barbara O'Brien (skip)
Cheryl Humphrey
Singles Jack Halka Del Girven
Singles (Junior) Jon O'Shea Fay Johnson
Singles (Handicap) Jon O'Shea  
Mona Pharazyn Trophy(Drawn Pairs) Jack Halka Shirley Goffin
HAWKES BAY WINNERS    
Hawkes Bay Junior Pairs  - Tong Cup Jack Philip Irene Millar
Hawkes Bay Women's Junior Pairs
Champion of Champions
  Barbara O'Brien (skip)
Cheryl Humphrey
Hawkes Bay Junior 5's
(Triples + Pairs)
Jack Philip
John McLaughlin
Fay Johnson (skip)
Wanda Guatieri
Noeline Gardiner
Interclub Pennants - Division 4 Darryl Le Claire (skip)
Jack Philip
John Brock
 

2003-2004

CLUB WINNERS  2003 - 2004

MEN WOMEN
Fours   Val Ives (skip)
Wendy Mitchell
Wilma Ennor
Jean Speakman
Triples Bryan Gilbertson
Peter Fletcher
Bob Mason
Maureen Parsons
Marie Sherning
Noelene McLean
Pairs Phil Young (skip)
Brian Annear
Julie Haslett (skip)
Betty Boddington
Pairs (Junior) Darryl Le Claire
John Brock
Wilma Ennor
Karen Grainger
Singles Bryan Gilbertson Sue Brock
Singles (Junior) Barry Hanlen Barbara O'Brien
Singles (Colts) John McLaughlin  
Singles (1st Year)   Noeline Gardiner
Singles (Handicap) Jon O'Shea  
Mona Pharazyn Trophy (Drawn Pairs) Des Collins Del Girven
HAWKES BAY WINNERS    
Hawkes Bay Women's Pennants
(Section C Winners)
  Sue Brock
Grace Williams
Wanda Guatieri
Hawkes Bay Open Triples Bruce Mitchell
Phil Young
Graham Weber
 
Interclub 5's
(Triples + Pairs)
Jack Budge (skip)
Chris Downing
John McLaughlin
------------------------
John Hanlen
Barry Hanlen
 
Hawkes Bay Junior 5's
(Triples + Pairs)
Jon O'Shea (skip)
Jack Philip
John McLaughlin
------------------------
Darryl Le Claire
John Brock
 
Hawkes Bay Champion of Champions
Pairs
Phil Young (skip)
Brian Annear
 
Hawkes Bay Junior Pairs  - Tong Cup Roy Grainger
John McLaughlin
 
Hawkes Bay Champion of Champions
Singles (Colts)
John McLaughlin  

2002-2003

CLUB WINNERS 2002 - 2003

MEN WOMEN
Fours Lex Parsons
Graeme Hocking
Phil Young
Graham Weber
Del Girven,
Sylvia Rowe
Agnes Shakeshaft
Pauline Beckett
Triples Paul Selby
Bruce Mitchell
John Speakman
Fay Burne
Jenny Hosegood
Del Girven
Pairs Lex Parsons
Evan Pearson
Val Ives
Wendy Mitchell
Pairs (Junior) Darryl Le Claire
John Speakman
Wilma Ennor
Wanda Guatieri
Singles Paul Selby Sylvia Rowe
Singles (Junior) John Brock Wilma Ennor
Singles (Colts) John McLaughlin  
Singles (Handicap) John McLaughlin  
Mona Pharazyn Trophy (Drawn Pairs) Bryan Gilbertson Maureen Parsons
HAWKES BAY WINNERS    
Hawkes Bay Junior Pairs  - Tong Cup Darryl Le Claire
John Brock
 
Hawkes Bay First Year Singles Champion John McLaughlin  
Hawkes Bay Champion of Champions
Singles (Colts)
John McLaughlin